ab bc cd

Jūsų norai, mūsų - sprendimai.

Prašome perskaityti (bent paryškintas teksto vietas) ką norime parodyti šiais paskaičiavimais ir neskubėti slinkti teksto iki eilutės "Galutinė suma" :)

Vienas aktualiausių ir dažniausiai užduodamų klausimų paprastai būna "Kokia automatinės laistymo sistemos ir vejos įrengimo kaina?".
Į šį klausimą galime atsakyti kitu "O kiek kainuoja pastatyti namą (nusipirkti automobilį)"?
Tuomet norima tikslinti - koks namo dydis, medžiagos, sklypo dydis ir vieta (ar automobilio tipas, modelis, metai, būklė).
Taip pat ir su laistymo sistemų kainomis. Universalios formulės, tinkančios visoms tvarkomoms teritorijoms ir laistymo sprendimams nėra. Žinoma, visada atsiranda žmonių, kurie bando surasti greitąją skaičiavimo formulę € x m² (x koeficientas pagal socialinę padėtį). Tačiau patikėti laistymo sistemos montavimą "specialistams", tokiais būdais skaičiuojantiems sąmatas mūsų manymu būtų ne itin atsakingas žingsnis.

Normaliai dirbant, kiekvienu atveju rengiamas individualus laistymo sistemos projektas (ar sklype suskaičiuojami numatomi purkštukai ir vamzdynai), skaičiuojami medžiagų kiekiai, skaičiuojama vejos įrengimo sąmata pagal darbų apimtis, sudėtingumą, naudojamas medžiagas, kainos derinamos su užsakovu ir tiekėjais ir klientui pateikiama detali orientacinė sąmata. Taip gaunama pinigų suma, kurią kainuoja sutvarkyti aplinką (atlikti darbus) konkrečioje teritorijoje, nurodytomis sąlygomis. Kilo klausimas kodėl orientacinė? Todėl, kad laistymo dalies darbus ir medžiagas tiksliai paskaičiuoti gana sunku. Vamzdžių ilgis vidutiname (6 arų) laistomame plote gali siekti 300-500 m priklausomai nuo augalų ir formos. Tad įrašyti konkretų metrų skaičių ir vėliau taupyti arba meluoti klientui, kad tikrai sunaudojome nesinori. Purkštukų kiekis taip pat gali kisti keletu vienetų. Tad visada skaičiuojame faktinį sunaudojimą. Tokia pati situacija ir su kitais komponentais, kurių kiekis gali šiek tiek svyruoti. Svarbu pabrėžti, kad visuomet stengiamės, kad sąmatos ir faktinės sumos svyravimas neviršytų 5-10%. Nors, kai kaina po montavimo sumažėja (taip būna neretai - visuomet stengiamės šiek tiek apsidrausti nuo netikėtumų), niekas nepyktų, jei būtų ir daugiau :)

Su aplinkos tvarkymo sąmatomis kiek sunkiau. Per 10+ metų gal ir buvo keletas atvejų, kai užsakovai laikėsi pačių išsakytų pirminių idėjų ir laikėsi plano be didesnių pokyčių. Dažniausiai apetitas kyla bevalgant ir galutinė suma lygi pirminė suma x 1,5 - 2. Nuo "tik vejos" bedarant dažnai prieinama iki "vejos, gyvatvorės ir apšvietimo", todėl prieš darbus net ir suskaičiavus viską metro tikslumu, galima smarkiai nepataikyti. Aplinkos tvarkymas yra gerokai daugiau kūrybinis procesas nei statybos ar laistymas. Viena maža detalė gali virsti krūva eurų. Vietoje mažų tujų - paaugę kukmedžiai, vietoje plastikinio vingiuoto borto - akmeninis atskyrimas, vietoje Made in PRC šviestuvų Made in USA - štai ir nebepirksit naujo auto šiemet :) Bet džiaugsitės gražiu ir kokybišku kiemu vos įsukę su senuoju. Ir ne vienerius metus.

Skaičiuojant vejos įrengimo kainą, suma paprastai padalinama iš ploto ir nurodoma kiek kainuoja sutvarkyti vieną kvadratinį metrą teritorijos (€/m²).
Laistymo sistemos ir jos įrengimo kaina paprastai nurodoma bendra. Kai kuriais atvejais gali būti nurodoma kokia laistymo sistemos kainos dalis tenka vienam arui laistomo ploto arba vienam purkštukui. Visa tai tam, kad galėtumėte palyginti kainas su kitais pasiūlymais (dažnai skaičiuojamais formule "kiek norėčiau uždirbti + kliento auto kaina x m²).

Teisybės dėlei, reikėtų pripažinti, kad esant standartinei situacijai, pvz. naujos statybos namas, tvoros yra, trinkelės yra, žemių privežta - tikrai galima gana tiksliai pasakyti vejos €/m² kainą, vos keletą minučių pavaikščiojus kieme. Bet tam turi būti tiek palaikęs grėblį su kastuvu rankose bent keletą metų, tiek mokantis skaičiuoti ir daugmaž mintinai žinantis standartinius tiesioginių darbų bei komandos darbo organizavimo kaštus. Visgi dažniausiai situacijos būna kitokios, ir su skaičiuotuvu padirbėti reikia smarkiau.

Panaršius valandėlę internete pavyzdinės apželdinimo sąmatos rasti nepavyko (statybinių darbų - pavyko). Pavyko rasti tik kainininkus arba kainas už darbus 300% skirtumo intervalais. Pabandykime sudaryti sąmatą patys. Padauginti kainą €/m² iš savo būsimos vejos ploto didelių matematinių gabumų nereikia - tai gali kiekvienas. Rezultatas bus daugmaž tikslus, jei žinosite siūlomą kainą. Ją šiuo atveju lemia daug veiksnių - nuo dirvožemio rūšies ir reljefo, iki trinkelių ar kitų dangų išdėstymo ir sklypo vietos.
Su laistymo sistema dar kiek sunkiau. Čia reikia daryti projektą ir skaičiuoti, žinant įrengimo specifiką ir norimus rezultatus.
Apželdinime - lygiai taip pat - didelės pasirinkimo galimybės, nuo 0,2 m tujos už 1,5 € iki bonsai pušies už 10000 €.
Pabandysime sutaupyti šiek tiek Jūsų laiko ir paimsime skaičiuotuvą į rankas už Jus. Paskaičiuosime, kad būtų galima geriau įsivaizduoti, kiek gali kainuoti sutvarkyti sklypą, ir kad suma gali būti visiškai skirtinga. Pabandysime pateikti dviejų konkrečių tvarkomų sklypų pavyzdžius ir nurodyti apytiksles darbų kainas. 

Šie sklypai realiai neegzistuoja, nebuvo tvarkomi taip, kaip nurodyta.
Projektas, darbų ir medžiagų kainos pateiktos tik kaip pavyzdys ir nėra mūsų pasiūlymas atlikti darbus už nurodytas kainas.
Detali sąmata kiekvieną kartą skaičiuojama sklypui individualiai.

Tarkime, kad turime du vienodo ploto lygaus reljefo sklypus. Viename jų reikia įrengti veją ir sumontuoti laistymo sistemą, kitame - įrengti veją, sumontuoti laistymo sistemą su dirvožemio drėgmės jutikliu, lašelinio laistymo sistemą augalams ir atlikti apželdinimo darbus (skirtumus pažymėkime). Laikykime, kad sklypuose pirminė situacija (reljefo ir piktžolių atžvilgiu) vienoda.
Vejos įrengimo kainą skaičiuokime kaip vidutinę abiem atvejais - 2 €/m². Naudojamų medžiagų ir atliekamų darbų sąrašas toliau.
Laistymo sistema projektuojama "head to head" (vienas purkštukas lieja iki kito) principu, netaupant ten kur nereikia taupyti (apliejant aplink augalus vejoje bent iš dviejų pusių). Naudojamų medžiagų ir atliekamų darbų sąrašas toliau.
Skaičiuojama, kad vandens debitas esant 3 bar slėgiui ne mažiau kaip 3 m3/h. Vandentiekio vamzdis PE DN32 atvestas po žeme už trinkelių.
Augalų kainos - orientacinės vieno medelyno, esančio Kaune kainos 2017 m.

Pirminis sklypų paviršiaus vaizdas:

Tvarkomų sklypų želdinamos ir laistomos teritorijos plotas 1000 m2 (10 arų);

Pirmojo sklypo laistymo sistemos projektas su pažymėtais augalais (apželdinimo schema)


Antrojo sklypo laistymo sistemos projektas su pažymėtais augalais (apželdinimo schema)

 

Apytikslė sklypo sutvarkymo pagal projektą sąmata:

 

Vejos įrengimo etape atliekami šie darbai
 
piktžolių naikinimas prieš žemės dirbimą; piktžolių naikinimas prieš žemės dirbimą;
nuolydžių formavimas naudojant esamą gruntą ir atvežtą gruntą; nuolydžių formavimas naudojant esamą gruntą ir atvežtą gruntą;
augavietės (dirvožemio) paruošimas sėjai ir galutinis išlyginimas; augavietės (dirvožemio) paruošimas sėjai ir galutinis išlyginimas;
patręšimas NPK trąšomis prieš sėjant; patręšimas NPK trąšomis prieš sėjant;
sėjimas (sėklos DLF Trifolium „Ornamental“); sėjimas (sėklos DLF Trifolium „Ornamental“);
pirmasis pjovimas; pirmasis pjovimas;
patręšimas NPK trąšomis po pirmojo pjovimo; patręšimas NPK trąšomis po pirmojo pjovimo;
purškimas nuo piktžolių po keleto pjovimų; purškimas nuo piktžolių po keleto pjovimų;
nesudygusių vietų atsėjimas ar kitų dėl rangovų kaltės atsiradusių trūkumų tvarkymas (galimas sėklų nuplovimas dėl stipraus lietaus neįeina); nesudygusių vietų atsėjimas ar kitų dėl rangovų kaltės atsiradusių trūkumų tvarkymas (galimas sėklų nuplovimas dėl stipraus lietaus neįeina);
šiukšlių, likusių po žemės darbų (akmenų, šakų, šaknų, velėnų, grumstų ir kt.) išvežimas. šiukšlių, likusių po žemės darbų (akmenų, šakų, šaknų, velėnų, grumstų ir kt.) išvežimas.
Suma: 2000 EUR Suma: 2000 EUR
   

Automatinė laistymo sistema ir jos įrengimas

 

Detalaus plano parengimas; Detalaus plano parengimas;
26 purkštukai (MP Rotator tipo); 18 purkštukų (MP Rotator tipo);
Lašelinio drėkinimo sistema augalams;  
6 vožtuvai; 4 vožtuvai;
Kritulių jutiklis; Kritulių jutiklis;
Dirvožemio drėgmės jutiklis;  
Valdymo įrenginys (išorinis, 6 zonų); Valdymo įrenginys (vidinis, 4 zonų);
Vamzdžiai (PE PN 10), užveržiamos PP jungtys, el. kabeliai, patikimos 3M jungtys (Pigtail) kabeliams, vožtuvų dėžės ir kt.
(didesnė sistema - didesnis vamzdžių, jungčių ir kt. komponentų kiekis);
Vamzdžiai (PE PN 10), užveržiamos PP jungtys, el. kabeliai, patikimos 3M jungtys (Pigtail) kabeliams, vožtuvų dėžės ir kt.;
Paleidimas, sureguliavimas, daviklio sukalibravimas, laistymo trukmės ir dažnumo nustatymas, trumpas apmokymas kaip naudotis; Paleidimas, sureguliavimas,laistymo trukmės ir dažnumo nustatymas, trumpas apmokymas kaip naudotis;
2 metų garantija darbams ir medžiagoms. 2 metų garantija darbams ir medžiagoms.
Suma: 3985 EUR Suma: 2290 EUR
   
Papildomas augalinis gruntas – 6 sunkvežimiai (po 13 m3) x 150 EUR Papildomas augalinis gruntas – 6 sunkvežimiai (po 13 m3) x 150 EUR
Suma: 900 EUR Suma: 900 EUR
   


Augalai, pagal apželdinimo planą (orientacinės kainos):

 

Maumedis svyruoklinis "Pendula" 2m x 2 vnt. 30 €/vnt. Vienintelis sklype esantis medis jau pasodintas
Eglė baltoji "Daisy white" 0,5m x 1 vnt. 10 €/vnt.  
Rododendras "Gibraltar" 0,5m x 8 vnt. 15 €/vnt.  
Lanksva japoninė "Little Princes" 0,5m x 2 vnt. 6 €/vnt.  
Sidabražolė 0,5m x 2 vnt. 5 €/vnt.  
Puskiparisis žirniavaisis "Filifera" 0,3m x 5 vnt. 6 €/vnt.  
Bukas paprastasis "Purpurea" 2m x 3 vnt. 3 x 100 €/vnt.  
Pūslenis paprastasis "Diabolo" 0,5m x 1 vnt. 7 €/vnt.  
Kalninė pušis 0,5m x 5 vnt. (Mugo) 20 €/vnt.  
Šilauogės įvairios 3 vnt. 10 €/vnt.  
Obelis 2 vnt. 9 €/vnt.  
Kriaušė 1 vnt. 9 €/vnt.  
Suma: 596 EUR  
   
Augalų sodinimas (su augalų ieškojimu medelynuose, surinkimu ir atvežimu)  
Suma: 350 EUR  
Ekobortas mulčio atskyrimui + tvirtinimo detalės 80 m x 3 €/m  
Suma: 240 EUR  
Ekoborto montavimas 80 m x 2 €/m  
Suma : 160 EUR  
Pušų žievės mulčias 500 vnt. x 2,5 € (50l maišas)  
Suma : 1250 EUR  
Mulčiavimas  
Suma: 150 EUR  
Dekoratyvūs akmenys  
Suma: 100 EUR  
   
Visa suma: 9731 EUR Visa suma: 5190 EUR

Kaip matome tokio pačio ploto sklypų sutvarkymas skiriasi beveik dvigubai. Jei antrajame sklype pvz. nemontuotume laistymo sistemos, o pirmajame būtume sugalvoję viso sklypo perimetrą papildomai apsodinti tarkime tujų "Smaragd" ~1,5m aukščio gyvatvore, tai sąmatos galėtų skirtis 4-5 kartus. Projektas projektui nelygus, todėl ir norime Jus aplankyti, pasikalbėti ir tik tuomet pasakyti kiek viskas kainuos.

Atminkite dar kelis dalykus:

  • Planuokite darbus. Juk žinote, kad jų reikės. Jei galvojate, kad "Šiandien paskambinsiu, rytoj jau dirbs, po dviejų savaičių jau pjausiu žolę" dažniausiai esate ne visiškai teisus. Taip pat, galite skubotai pasirinkti netinkamus žmones, kurie dažnai neturi darbo arba mokėsite dvigubai. Vien vejos dygimas užtrunka tris savaites, kol ji sutankėja praeina apie pora mėnesių. Darbai taip pat trunka ne dvi dienas. O dar pasimato, kad reikia pabaigti kloti trinkeles, padaryti pamatų hidroizoliaciją, pravesti lietaus kanalizaciją ir pan., dar ateina savaitė lietaus... Mūsų vasaros trumpos. Jei norite pradėti darbus anksti pavasarį - susitikite su apželdintojais dar rudenį. Susiplanuokite, pasidarykite apželdinimo projektą, per žiemą subrandinsite visas idėjas ir viską apmąstysite, o kai tik leis oro sąlygos darbai prasidės. Dažnai žmonės laukia iki gegužės mėnesio ir tikisi, kad viskas įvyks labai greitai.
  • Sąmata darbų eigoje dažniausiai išauga - žmonės nori daugiau/gražesnių augalų, akmenų, skaldos ar akmens mulčio - ne veltui sakoma "Apetitas kyla bevalgant". Turbūt daugiau nei pusė žmonių, kurie statėsi namus tai žino :).
  • Gavę sąmatą iš rangovų įsiskaitykite, kas Jums siūloma ir kokiomis sąlygomis. Mūsų manymu - geriau sumokėti šiek tiek daugiau, bet turėti vejos priežiūrą dar kurį laiką po sėjos ir atsiradusių defektų tvarkymą, nei likti kovos lauke vienam. Žinoma - kiekvienai prekei, savas pirkėjas.
  • Atminkite - sėklų nuplovimas dėl stiprios liūties ar dygstančios vejos nepalaistymas kasdien - Jūsų susitarimo su rangovu objektas. Vėliau dėl to gali kilti daug ginčų. Jei nemontuojama laistymo sistema, dažniausiai veja po sėjimo paliekama laistyti užsakovui. Jei viduryje vasaros to nedarysite - rezultatai bus prasti. Po stiprios liūties taip pat. Susitarkite iš anksto, kas už tai atsakys. Beje, patyrę apželdintojai žino, kaip atskirti, ar sėklos nedygsta dėl nelaistymo ar kitų priežasčių :).
  • Taupymas ten kur nereikia sukelia didelių bėdų. Tarkime įsirengėte veją, bet supylėte per mažą augalinio grunto sluoksnį arba netinkamą gruntą - problemos ateinantiems metams garantuotos. Tapsite nuolatiniu ilgamečiu trąšų parduotuvių rėmėju, reguliariai skarifikuosite veją, jei apačioje molis - grožėsitės balomis ir sausra, jei smėlis - didesne sausra. Viską perdaryti kainuos bent dvigubai daugiau nei sumokėjote prieš tai.
  • Pigiausia ne visada blogiausia, brangiausia ne visada geriausia. Bet dažnai kainos proporcingos kokybei. 1 €/m² gali reikšti išjungtą telefoną, po vejos pasėjimo ir atsiskaitymo. Visada geriau pasilikti tam tikrą sumą atsiskaitymui po pirmojo vejos nupjovimo.
  • Paprašykite rekomendacijų, atliktų darbų nuotraukų. Jei norėsite pamatyti atliktą darbą gyvai, atminkite, kad veją po pasėjimo dažniausiai prižiūri savininkai, tad jos esamas vaizdas dažniausiai priklauso nuo jų įdedamo darbo. Po dviejų metų tingėjimo vaizdas gali būti išties prastas.
  • Nedarykite dažnos klaidos - nelįskite ten, kur nesuprantate. Esame darbšti ir naginga tauta ir daugelis žmonių moka dirbti įvairiausius darbus. Esame matę gydytojų, susimontavusių laistymo sistemas, teisininkų, įsirengusių vejas, mokytojų, užsidengusių namo stogą, buhalterių, sumūrijusių sienas ir kitokių derinių. Dažnu atveju viskas būna puiku. Savo rankomis sau padarytas darbas dažnai yra mielesnis ir net kokybiškesnis, nei kartais padarytas atmestinai dirbančio skubančio meistro. Bet jei Jūs to darbo nemokate, nenorite įsigilinti ir išmokti, neturite laiko ar jėgų - nepradėkite. Gera pradžia - pusė darbo, bloga pradžia - daugiau perdarymo. Aplinkos darbai nėra lengvas darbas. Ne tik fizine prasme. Aplinka tvarkoma ne vieneriems metams, tad jei viskas atalikys porą žiemų - ar verta taupyti? O perdarinėti kažkieno blogai pradėtą darbą ne tik brangiau kainuoja, bet kitą kartą nelabai ir norisi.
  • Jei aukščiau suskaičiuotos sąmatos Jums nepatiko ir manote, kad "Užteks nueiti į parduotuvę, nusipirkti sėklų per išpardavimą, įdarbinti žmoną, vaikus ir uošvę ir per savaitgalį padarysime tuos dešimt ariukų". Galvokite dar kartą :) Be to, kad Jums papildomai prireiks trąšų, įrankių, cheminių medžiagų, žinių ir laiko, darbas sudaro didžiąją išlaidų dalį. Sunkus darbas. Po pašnekesio su žmonėmis po aplinkos tvarkymo darbų nuomonė 90% atvejų būna pasikeitusi. Pirmą kartą viską atliekant darbas tikrai nebus lengvas ir spartus arba rezultatas nebus toks, kokio Jūs tikėjotės ir kokį įmanoma gauti. Pagailėkite sveikatos ir šeimos :)

Sėkmės pasirenkant teisingai ir susikuriant jaukią aplinką savo sode.

Pasidalinkite

Submit to FacebookSubmit to Google+Submit to TwitterSubmit to LinkedIn